Home

Grönland wikipedia

west greenland current. batı grönland akıntısı. 99. Deniz Biyolojisi. Google Images Merriam Webster Dictionary.com The Free Dictionary Abbreviations Wikipedia in English Wikipedia in Turkish Russian Wikipedia. category for people who died here. lawiki Groenlandia. lbwiki Grönland. lfnwiki Gronland. lijwiki Gròenlandia. liwiki Greunland Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla. Grönland ; Atlas Okyanusu 'nun kuzeyinde, 2.166.086 km² ile kuzey kutbundaki en büyük buz örtüsüyle kaplı, Danimarka 'ya bağlı özerk bölge . Bu buz tabakası 3 km. kalınlığında ve tabanı da deniz düzeyinin altında bulunur

Greenland - Wikipedia

 1. wikipedia.set_lang(fr) >>> wikipedia.summary(Facebook, sentences=1) # Facebook est un service de réseautage social en ligne sur Internet permettant d'y publier des informations (photographies..
 2. Grönland mutfak kültürüAmerikan ve Avrupa mutfağından farklı değildir. Restoranlarda genellikle tipik Avrupa yemekleri yer alır. Adanın her kasabasında yerel yemekler bulunabilir. Grönland’da birçok restoran geleneksel yemekleri ( balık, karides ve balina; ayrıca muskox ve ren geyiği) benzer tatlarla bir arada kombine eder. Başkent Nuuk’ta birçok hamburgerci, bar ve üst düzey restoran yer alır.  “Nipisa” kentin en pahalı ve kaliteli restoranı olma özelliğini elinde tutar. Grönland’da fiyatlar her yerde pahalıdır, ancak porsiyonlar büyüktür.
 3. de), Ilulissat (Jakobshavn), Kangerlussuaq, Nanortalik, Narsarsuaq, Nuuk (Godthab), Qaqortoq (Julianehab), Sisimiut (Holsteinsborg), Tasiilaq Grönland Başkenti Neresidir, Grönland Coğrafi Yapısı Özellikleri, Grönland nerededir, Grönland insani beşeri ve ekonomik özellikleri nasıldır, Grönland Tarihi, Grönland, Grönland Sınır Komşuları Nelerdir, Grönland Nüfus Özellikleri, Grönland Üye Olduğu Kuruluşlar, Grönland Çıkan Madenler, Grönland Ekonomik Özellikleri, Grönland Telefon Kodu ve İletişim Bilgileri
 4. From Danish Grønland, from Old Norse Grœnland (“Greenland”), from grœnn (“green”) + land (“land”).

GRÖNLAND. Die größte Insel der Welt ist zu gut 80 Prozent mit Eis bedeckt. Ganz im Norden trifft man die geheimnisvollsten aller Wale. Credit. Foto: shutterstock/Denis_Burdin. GRÖNLAND Kutup ikliminin egemen olduğu adada, büyük bölgesel farklılıklar görülür. Kıyılarda kışlar uzun, ve soğuk; yazlar kısa ve serin geçer. Adanın güneybatısında yazın ortalama ısı 7-10°C dolayındayken, kışın daha değişken bir sıcaklık şeması gözlenir (şubat ayı sıcaklığı: 15°-9°C). Batı kıyılarında kuzeye doğru gidildikçe kışın sıcaklık -4°C’den -32°C’ye kadar düşer. Yıllık yağış tutan güneyden kuzeye doğru hızla azalır. Kuzeydoğu kıyıları ve Peary Topraklarında kış mevsiminde kuraklık ve çok düşük sıcaklıklar görülür. Kuzeyde buzul örtüsü altında kalan, ortalama sıcaklığın kışın -32°C’nin altına indiği bölgelerde yağış azdır. Buzul altı bölgenin güneyi fırtınalı ve yağışlıdır.

Resa till Grönland, Narsarsuaq, Igaliku och Narsaq | Islandia

Buzul çağında tümüyle yok olan bitki örtüsünün yerini, Kuzey Amerika’dan sokulan yeni türler almıştır. İklimin öteki kesimlere oranla daha yumuşak olduğu güneybatı bölgesi, bitki örtüsünün en zengin olduğu yerdir. Huş, akçaağaç, üvez, söğüt, kayın ağaçlarıyla yosunlar ve likenler. Öteki bölgeler tundralar, kıraç alanlarla kaplıdır. Doğal hayvanları ren geyiği, beyaz ve mavi-tilki, kakım, kutup tavşanı, kutup ayısı, misk sığın, balina, ayı balığı, köpek balığı, som balığı, karides, fırtına kuşları, penguen, martı, çulluk, kar kekliği ve sanasmadır. Wikipedia açıldı mı? İnternet ansiklopedisi Wikipedia ne zaman açılacak? Süpersonik İHA Göksungur için çalışmalar başladı. Yerli Otomobil babayiğitleri kimler

Thule Air Base – Wikipedia

Wikipedia. Grönland. A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából. Grönland (grönlandiul Kalaallit Nunaat, a.m. Emberek országa) a Föld legnagyobb szigete, a világ negyedik legnagyobb..

grönland Wikipedia is hosted by the Wikimedia Foundation, a non-profit organization that also hosts a range of other projects: Commons Free media repository. MediaWiki Wiki software development Grenada Grönland Guadeloupe Guam Guatemala Guyana Güney Afrika Güney Georgia ve Güney Sandwich Adaları Güney Kore Gürcistan Haiti Heard Adası ve McDonald Adaları Hırvatistan Hindistan..

..Grønland #Grönland #grönländisch #Kalaallisut #Kalaallit Nunaat #learn greenlandic #linguistics Grönland har inte ett dubbelbeskattningsavtal med Finland! Hamnar att betala dubbel skatt Atlas Okyanusu'nun kuzeyinde yer alan Grönland, 2.166.086 km² yüzölçümü ile dünyanın en büyük adası konumunda Grönlandlılar, hem Kalaallit (Grönland İnuitleri),hem İskandinavya kökenlerini taşımaktadırlar ve Grönland ismi ne anlama geliyor? Grönland Adası, adanın yerli halkı Kalaallit dilinde..

Coğrafya, iklim ve topografya

Grönland Grönland'da bulunan bu büyük buz tabakası iklim değişikliğini gözlemlemek için kullanılıyor. Bilim adamları bu bölgedeki buz çekirdeklerini delerek küresel ısınmanın etkilerini gözlemler. Ülke fazlasıyla buzla kaplı olduğundan küresel ısınmanın buzulu eritmesi halinde deniz seviyelerinin önemli ölçüde yükselme potansiyeli var. The parliament in Denmark is called the Folketing, and it has a multi-party structure. Explore the different parties and what the Danish politics are about Grönland Adası, adanın yerli halkı Kalaallit dilinde: Kalaallit Nunaat, anlamı Kalaallit'lerin ülkesi. Atlas Okyanusu'nun kuzeyinde, 2.166.086 km² ile kuzey kutbundaki en büyük buz örtüsüyle kaplı.. Ülkenin % 85’ini kaplayan geniş buzul örtüsü, birkaç yüksek dağ dışındaki tüm fiziksel oluşumları buz altında bırakır. Ortalama kalınlığı 1.5 km olan bazı yerlerde 2 km’lik kalınlığa ulaşan buzul örtüsü, doğuda kıyı dağlan, batıda daha alçak tepelerle çevrilidir. Gunnbjörn Dağları (3.600 m), adanın en yüksek doruklarıdır. Orta kesimlerde buz altında gömülü alanlarda ise yükselti deniz düzeyinin altına iner. Çok girintili çıkıntılı kıyılar, uzun ve dik fiyortlarla parçalanmıştır. Eni yer yer 100 km’yi aşan dağlık kıyı şeridinde birçok ada yer alır. Batı kıyısı açıklarında Disko Adası bu adaların en büyüğüdür.

Webcam in Grönland - Mit den Feratel Livecams liefern wir Ihnen jederzeit aktuelle Livebilder aus Grönland. Unsere Wetterkameras zeigen das gegenwärtige Wetter sowie die Bedingungen vor Ort Grönland Adası nerede? Trump'ın Grönland'ı satın alıp ABD'ye bağlama isteği son günlerde en çok konuşulan konuların başında geliyordu. Peki, Grönland kimin, Grönland nereye bağlı Tarih öncesi zamanlardan beri çeşitli Paleo-Eskimo gruplarının adada yaşadığı düşünülmektedir; Bununla birlikte bazı arkeolojik araştırmalar MÖ 2500 civarında Grönland'a giren İnuitlere işaret etti. Norveçliler ve İzlandalıların Grönland'ın batı kıyılarına yerleşmesi ancak 986'da görülüyor. Yerleşimciler adayı Avrupa keşiflerinin başlamasıyla buldular.

A full text search over the georeferenced Wikipedia articles is available in English, Dutch, German, French, Spanish, Italian, Polish, Russian, Portuguese and Chinese. The data is also available as.. Grönland redirects here. For other uses, see Gronland (disambiguation). GrönlandFounded1999 (1999)FounderHerbert GrönemeyerCountry of origin In this article, we will be using the Wikipedia API to retrieve data from Wikipedia . Data scraping has seen a rapid surge owing to the increasing use of data analytics and machine learning tools

Die These ist geschichtlich unzutreffend. Über die Namen, die Island und Grönland hatten, informieren z. b. Nachschlagewerke oder Darstellungen über die Geschichte der Länder Grönland, Artik Okyanusu ile Atlantik Okyanusu’nun arasında, Kanada, Arktik Adaları’nın doğusunda yer alır. İdari olarak Danimarka Krallığı'na bağlıdır, ancak geniş bir özerklik yetkisini elinde tutar. Yüzeyinin %81’i buz tabakası ile kaplıdır.

Grönland - Vikiped

 1. Grönland'ın topografyası çoğunlukla düzdür. Adanın en yüksek dağı olan Bunnbjørn Fjeld'de 3.700 metreden ülke ulusunu selamlar. Ek olarak topraklarının çoğu buz tabakası ile kaplı ve ülkenin üçte ikisi permafrost durumunda.
 2. Provides an overview of Greenland, including key events and facts about this Danish dependent territory..
 3. Nederlands Frysk Nedersaksisch Limburgs

English Translation of Grönland | The official Collins German-English Dictionary online. Die Knochen sind die berreste von vier Eskimos, die 1896 von Anthropologen aus Grönland in die USA.. Grönland için forum ve mesaj tahtası.Grönland için yaşamak, çalışmak ve okumak deneyimlerinizi paylaşın Exact time now, time zone, time difference, sunrise/sunset time and key facts for Grönland. Grönland har 4 tidszoner. Tidszonen för huvudstaden Nuuk används här

Grönland Başkenti, Yönetimi Tarihi, Coğrafi Yapısı ve Hakkında Bilgile

Live statistics and coronavirus news tracking the number of confirmed cases, recovered patients, tests, and death toll due to the COVID-19 coronavirus from Wuhan, China. Coronavirus counter with new.. 0. 0. - Grönland Grönland - Wikipedia in der Kategorie Grönland. Grönland - Wikipedia. Noch keine Erfahrungsberichte

Grönland: Tarihi, ekonomisi ve coğrafyası hakkında bilgiler - 2lad

Grönland’da tek bir acil numara vardır. Polis, itfaiye ve acil servis için 112’yi aramanız yeterlidirGrönland’da en büyük festival Yeni Yıl kutlamalarıdır. Burada muhteşem bir ortamda havai fişekler, müzik ve dans gösterileri ile Yeni Yıl kutlamaları gerçekleşir. Bunun dışında kış sporları etkinliklerine de sahne olur. Ayrıntılı bilgi ve program için tıklayın. Grönland liegt sehr fern und ziemlich isoliert. Reisende zu unserem Ziel, das manchmal wie nicht von Dies bedeutet, dass Grönland ein recht teures und zeitraubendes Reiseziel ist, sich das aber.. ..Gana Gine Gine Bissau Cumhuriyeti Grenada Grönland Guadeloupe Guam Guatemala Guernsey Guyana Güney Afrika Güney Kıbrıs Rum Kesimi For faster navigation, this Iframe is preloading the Wikiwand page for Grönland. This page is based on a Wikipedia article written by contributors (read/edit)

Bu Sayfayı Paylaş  

Ultimately, from Old Norse Grœnland (“Greenland”), from grœnn (“green”) + land (“land”). Track & Trace. Stregkode ugguuna allaguk: Track & Trace atorlugu imatut ujarlissaatit ingiltere bu bölgedeki deniz yüzeyinin altından boru hattı döşeyerek alacağı doğalgazın parasını ödeyecekmi.? Grönland Adası, adanın yerli halkı Kalaallit dilinde: Kalaallit Nunaat, anlamı Kalaallit'lerin ülkesi demektir. Ayrıca, Danca olarak bakıldığında ise Grønland sözcüğü ise, Yeşil Ülke anlamına gelmektedir Bu ilk yerleşimciler nihayetinde İskandinav Grönlandlıları olarak bilindiler. Ancak Norveç 13. yüzyılda onları ele geçirdiğinde durum değişti. Ülke Danimarka ile birlik kurarak tarihi bir karar verdi.

Grönland Gezi Rehberi Gezimany

 1. Bilim insanları Grönland'da yaşayan bir köpek balığının bugüne kadarki en uzun süre yaşayan canlı olduğunu keşfetti
 2. Gezimanya'da Grönland hakkında bilgi bulabilir, Grönland gezi notlarına, fotoğraflarına, turlarına ve videolarına ulaşabilirsiniz. Dilerseniz kendi Grönland yazılarınızı sitemizde yayınlayabilirsiniz
 3. Diese Karte wurde von Menschen wie Ihnen erstellt! Grönland (Sommerland)
 4. Wikipedia
 5. Grönland Adası Hakkında Bilgi. Grönland; Kuzeydoğu Amerika'da Danimarka'ya bağlı adadır. Yüzölçümü. 2.175.600 kilometrekare. Dünyanın en kuzeydeki kara parçasının en büyük adası olan..
 6. e ulaşır. 2/3’lük bölümü Kuzey Kutup Dairesi içinde kalan adanın 4/5’i bir buzul takkesiyle örtülüdür. Grönland’ın kuzeyindeki Morris Jesup Burnu, Kuzey Kutbu’nda 710 km. uzaklıkta; güneyindeki Farvel Burnu 60° enle
 7. Wikipedia: en, da, kl. Wikidata: Q223. Wikimedia Commons. Grønland on Wikipedia

Grönland Adası Nerededir? Özellikleri, Ekonomisi ve İklimi Hakkında

Grönland (Kalaatdlit Nunaat), Atlantik Okyanusu'nun kuzeyinde yer alan Dünya'nın en büyük adasıdır (2 175 600 Km). Danimarka Krallığı'na bağlı bir özerk yönetime sahipitir. Nüfusu 54 600 (1988).. Grönland, dünyadaki en büyük ada ve en az yoğun nüfuslu ülkesi olup, sadece 57 bin kişilik nüfusa sahiptir. Yerleşim yerlerinin çoğu batı kıyısı boyunca bulunmaktadır Nüfus: 57,600 (Temmuz 2009 verileri) Nüfusun büyük kesimi batı kıyısındaki küçük kasabalarda yaşar. Nüfus artış oranı: %-0.03 (2006 verileri) Mülteci oranı: -8.37 mülteci/1,000 nüfus (2006 tahmini) Bebek ölüm oranı: 15.4 ölüm/1,000 doğan bebek (2006 tahmini) Ortalama hayat süresi: Toplam nüfus: 69.94 yıl erkeklerde: 66.36 yıl kadınlarda: 73.6 yıl (2006 veriler) Ortalama çocuk sayısı: 2.4 çocuk/1 kadın (2006 tahmini) HIV/AIDS – hastalığı olan insan sayısı: 100 (1999) Ulus: Grönlandalı Nüfusun etnik dağılımı: Grönlandalı %88, Danimarka ve diğerleri %12 (Ocak 2000) Din: Evangelist Luthercilik Diller: Grönlandaca (Eskimo dialekti), Danimarkaca, İngilizceGrönland’a sadece Kopenhag ve Reykjavik kentlerinden uçuş seferleri düzenlenmektedir. Türkiye'den haftanın her günü karşılıklı olarak Kopenhag-İstanbul seferleri mevcut. Ancak Reykjavik kentine Türkiye’den aktarmasız uçuş bulunmamaktadır.  3,5 saatlik bir uçuşun ardından Kopenhag’a ulaşabilirsiniz. Kopenhag Havalimanı'ndan da 10 saatlik bir uçuşun ardından Grönland Kangerlussuaq Havalimanı’na varabilirsiniz. Kangerlussuaq üzerinden adanın her bölümüne helikopter ve uçak seferleri bulunmaktadır. 204. Greenland. Grönland

Narsarsuaq Airport - Wikipedia

Grönland, Danimarka Krallığı'na bağlı bir adadır. Grönland'ın savunmasında ve dışişlerinde Danimarka söz sahibi olmakla beraber Grönlandlılar 1979'da yer alan bir anlaşma sonunda içişlerinde.. Grönland; Atlas Okyanusu'nun kuzeyinde, 2.166.086 km² ile kuzey kutbundaki en büyük buz Grönland, yüzölçümü açısından dünyanın en büyük adası konumundadır. Adanın % 81'i buzullarla.. Grönland’ın buzullarla kaplı yüzeyinde ulaşıma en elverişli araçlar, köpeklerin çektiği kızaklardır. Sandre Stromjord yakınındaki uluslararası havaalanı kutuplara giden uçaklar için bir aktarma noktasıdır. 150 km uzunluğundaki karayollarının 60 km’si asfalttır.Grönland insana yaşama hissini yeniden yaşatır. Şehirlerde; ofislere, evlere, iş yerlerine, okullara, fabrikalar ve trafiğe sıkışan insan, tabiatın bu güzel diyarında özgürlüğünü ve farkındalığını yeniden kazanacaktır. Şehir hayatının verdiği umutsuzluk, karamsarlık burada bembeyaz renklerin arasında eriyip gidecektir. Grönland daha önce gittiğiniz hiçbir yere benzemez. Onun kendine has doğal bir güzelliği, zarafeti vardır. O beyazdır, bembeyaz. Ruhunuzu bu beyazlığa verin ve yaşama sevincinizi yüreğinizin derinliklerinde tekrar tekrar hissedin. Sevdiklerinizle veya tek başınıza yapacağınız bu gezide unutulmaz anlara tanık olacaksınız.  Kaufen und verkaufen Sie Elektronikartikel, Autos, Kleidung, Mode, Sammlerstücke, Sportartikel, Digitalkameras, Babyartikel, Gutscheine und vieles mehr bei eBay, dem weltweiten Online-Marktplatz

Grönland - Wiktionar

File:Greenland location map

Grönland; Atlas Okyanusu'nun kuzeyinde, 2.166.086 km² ile kuzey kutbundaki en büyük buz örtüsüyle kaplı, Danimarka'ya bağlı özerk bölge. Bu buz tabakası 3 km. kalınlığında ve tabanı da deniz düzeyinin altında bulunur Grönland 2.166.086 kilometrekare yüz ölçümüyle dünyanın en büyük adası olma özelliğini taşıyor. Bir kıta değil. Geniş yüz ölçümü ve 56.166 kişilik nispeten küçük nüfusu nedeniyle dünyanın en seyrek nüfuslu ülkesi durumunda.Okullarda Danca (Danimarka dili) öğretilmesine karşın, günlük yaşamda yerli halk genelde kendine özgü Eskimo dilini konuşur. Wikipedia is a free online encyclopedia, created and edited by volunteers around the world and hosted by the Wikimedia Foundation Yönetimi. Ülke adı: Geleneksel adı: Grönland yerel adı: Kalaallit Nunaat ingilizce: Greenland Bağımsızlık durumu: Grönland, Danimarka Krallığı'na bağlı bir adadır

Grönland Records. From Wikipedia, the free encyclopedia. Jump to navigation Jump to search. Grönland redirects here. For other uses, see Gronland (disambiguation) Amtssprache. GrönländischRechtlich berücksichtigte Verkehrssprache: Dänisch. Hauptstadt. Nuuk (dänisch Godthåb). Staatsform. Parlamentarische Monarchie mit Selbstverwaltung. Staatsoberhaupt. Königin Margrethe II. (vertreten durch die Reichsombudsfrau Mikaela Engell) Wikipedia citations get way more legit with the addition of books. Written by Sasha Lekach. Meet the women working to fix the massive gender imbalance in Wikipedia's articles — Mashable Originals

Grönland, Greenland, Kuzey Buz Denizi, Danimarka, Özerk Bölge

Ada topraklarının büyük bölümünü kaplayan Grönland Kalkanı, birinci zamanda kurulan ve daha sonra düzleşen topraklardandır. Bu prekabriyum kalkan, Kanada Kalkanı gibi granit ve gnayslardan oluşur. Kıyılar arasında uzanan çöküntülerle bazalt yayılmalar (batı kıyıda Disko Adası, doğu kıyıda Scoresby Adası), üçüncü zamanda oluşan püskürme olaylarının ürünüdür. Bazı layı saçaklarında beliren deniz tortullaşmaları, tebeşir döneminde Grönland’ı dördüncü zamandan bu yana örten eğimi ve engebesi az iç buzul, kalan kesimleriyle, buzlarla kaplı olmayan kıyı bölgeleri iki farklı coğrafya alanı oluşturur.Grönland Atlantik ve Arktik Okyanusları arasında yer almaktadır. Teknik olarak Kuzey Amerika kıtasının bir parçası olmasına rağmen, tarihsel olarak Danimarka ve Norveç gibi Avrupa ülkeleriyle ilişkilendirilir. Bugün Grönland, Danimarka Krallığı içinde bağımsız bir bölge olarak kabul ediliyor. Ülkenin gayri safi yurtiçi hasılasının çoğu Danimarka'ya bağlı.

Grönland hangi ülkeye bağlıdır? ~ Az bilinen bilgile

Unserer Schätzung zufolge umfasst die Bevölkerung Grönland 56 339 Menschen Ende 2019. Im Verlauf des Jahres 2019 hat sich die Bevölkerung Grönland um circa 28 Menschen vergrößert Grönland tarihi, ekonomisi ve coğrafyası hakkında bilgiler yazımız burada son buldu. Daha fazla içerik için bu bağlantıyı takip edebilirsiniz: https://2ladd.com/k/ulkeler/

Grönland Records is an independent record label based in Berlin Groenland synonyms, Groenland pronunciation, Groenland translation, English dictionary definition of Groenland. An island in the northern Atlantic Ocean off northeast Canada Ekonomiye genel bakış: Topraklarının ancak %1’i tarıma elverişli olduğundan buranın yerlileri olan Eskimolar balıkçılık ve avcılıkla geçinmektedir. GSYİH: Satınalma Gücü paritesi – 1.1 milyar $ (2001 veriler) Enflasyon oranı (tüketici fiyatlarında): %1.6 (1999 veriler) İş gücü: 24,500 (1999 veriler) İşsizlik oranı: %10 (2000 veriler) Endüstri: Gıda maddeleri, el sanatları, post, küçük tersaneler Elektrik üretimi: 295 milyon kWh (2004) Elektrik tüketimi: 274.4 milyon kWh (2004) Elektrik ihracatı: 0 kWh (2004) Elektrik ithalatı: 0 kWh (2004) Tarım ürünleri: Tarlalar, bahçe ve bahçe sebzeleri, ren geyiği, balık, koyun İhracat: 480 milyon $ (2004) İhracat ürünleri: Balık ve deniz mahsulleri %94 İhracat ortakları: Danimarka %61.7, Japonya %12.2, Çin %5.2, İspanya %4.6 (2005) İthalat: 601 milyon $ (2004) İthalat ürünleri: Makine ve taşımacılık araçları, sanayi malları, gıda ürünleri, petrol ürünleri İthalat ortakları: Danimarka %67.1, İsveç %19.2, İrlanda %3.5 (2005) Dış borç tutarı: 25 milyon $(1999) Para birimi: Danimarka Kronu (DKK) Para birimi kodu: DKK Mali yıl: Takvim yılı Grönland Deutsch Wikipedia. * Grönland [»grünes Land«], eskimoisch Kalaallit Nunaat, dänisch Grønland [ groenlan], größte Insel der Erde, im Über die Petrographie und Geologie der Umgebung von Karsuarsuk, Nordseite der Halbinsel Nugsuak, W. Grönland. The Marine Algae of East Greenland. 1. Taxonomical Part. Meddr Gronland

Yurt Dışı uçuşları ne zaman başlayacak? Coronavirüs Uçuş ve Sınır Durumu

Tonga. Nuuk. Grönland. En üste git. O Danimarka kraliçesi Margrethe II Grönland'ın şu anki devlet başkanı. Grönland Başbakanı ise ülkenin özerk hükümetinin başı olarak görev yapan Kim Kielsen'dir. Grönland — Grön|land; s: (geografisch zum arktischen Nordamerika, verwaltungsmäßig zu Dänemark gehörende) große Insel im Nordatlantik. * * * Grönland [»grünes Land«], eskimoisch Kalaallit Nunaat.. Bir dahaki sefere yorum yaptığımda kullanılmak üzere adımı, e-posta adresimi ve web site adresimi bu tarayıcıya kaydet. Grönland Başkenti, Tarihi, Coğrafi Yapısı ve Hakkında Bilgiler, Grönland nerededir, Grönland insani beşeri ve ekonomik özellikleri nasıldır, Grönland ülkesi hakkında bilgileri, Grönland Tarihi

Video: Grønland wikipedia - Bing https://de

Habertürk: Grönland nerede? Grönland hangi ülkeye bağlı

Grönland - Wikipedia: Grönland, Amerika de

 1. Grönland da çok az sayıda genç nüfüs vardır.Çok nadir dışarıda görebileceğiniz insanların, çoğunluğu beyaz tenlidir.Dünyanın beyaz tenli nüfusunun en yoğun olduğu yer bana göre Grönland.Kar yağışı..
 2. Konum: Kuzey Amerika’nın kuzeyinde, Kuzey Buz Denizi ile Atlas Okyanusu arasında, Kanada’nın kuzeyinde yer almaktadır. Coğrafi konumu: 72 00 Kuzey enlemi, 40 00 Batı boylamı Haritadaki konumu: Arktik Bölge Yüzölçümü: 2,166,086 km² Kara komşuları: 0 km Sınırları: 44,087 km İklimi: Kuzey kutbu iklimi. Ortalama sıcaklığın 7 C olmasına karşın iklim kuru ve güneşlidir. Kışlar soğuktur ve buzlu bölgelerde sıcaklık yazın bile donma noktasının altındadır. Arazi yapısı: Ülkenin beşte dördü buz tabakasıyla kaplı olup adanın ortalarına doğru buzlar bir hayli irtifa kazanır ve ada, kocaman bir beyaz kubbe görünümü alır. Deniz seviyesinden yüksekliği: en alçak noktası: Atlas Okyanusu 0 m; en yüksek noktası: Gunnbjorn 3,700 m Doğal kaynakları: Çinko, kurşun, demir, kömür, molibden, altın, platin, uranyum, balık, fok balığı, balina, hidro enerji, petrol ve doğal gaz Coğrafi not: Grönland Buz Katmanı, Antarktika`dan sonra dünyanın ikinci büyük buz kütlesidir.
 3. Buzulların aşındırması sonunda derin vadilerden oluşan haliçlerdir. U şekilli yapıları vardır ve yamaçları diktir. Alaska, Kanada'nın doğu kesimleri, Grönland, İzlanda, Yeni Zelanda ve Norveç gibi ülkelerin..
 4. Grönland Adası, adanın yerli halkı Kalaallit dilinde: Kalaallit Nunaat, anlamı Kalaallit'lerin ülkesi demektir. Ayrıca, Danca olarak bakıldığında ise Grønland sözcüğü ise..
 5. NKFU bir bilgi sitesidir. Kapsamlı ve geniş bir içerik yaratma amacı ile açılmış ve her türlü konuda bilgi içeriği sağlamayı hedeflemektedir. Telif hakları konusunda da hassas bir politika güdülmektedir.
 6. Ülke adı: Geleneksel adı: Grönland yerel adı: Kalaallit Nunaat ingilizce: Greenland Bağımsızlık durumu: Grönland, Danimarka Krallığı’na bağlı bir adadır. Grönland’ın savunmasında ve dışişlerinde Danimarka söz sahibi olmakla beraber Grönlandlılar 1979’da yer alan bir anlaşma sonunda içişlerinde krallığa bağlı olmaktan kurtuldular. Yönetim biçimi: Federal Demokrasi Başkent: Nuuk (Godthab) İdari bölümler: 3 bölge; Avannaa (Nordgronland), Tunu (Ostgronland), Kitaa (Vestgronland) Bağımsızlık günü: yok (Danimarka Krallığı’na bağlıdır) Milli bayram: Haziran 21 (en uzun gün) Anayasa: 5 Haziran 1953 (Danimarka Anayasası) Hukuk sistemi: Danimarka Üye olduğu uluslararası örgüt ve kuruluşlar: ICC (Milletlerarası Ticaret Odası), NC, NIB (İskandinavya Yatırım Bankası)

1946'da Amerika Birleşik Devletleri Grönland'ı Danimarka'dan satın almak için teklif yaptı. Ancak ülke adayı satmayı reddetti. 1953'te Grönland resmen Danimarka Krallığı'nın bir parçası oldu ve 1979'da Danimarka Parlamentosu ülkeye bazı resmi yetkiler verdi. 2008'de Grönland'ın bir bölgesinin bağımsızlığı için sunulan referandum onaylandı. 2009'da Grönland kendi hükümetine sahip oldu ve yasalarının ve doğal kaynaklarının sorumluluğunu üstlenmeye başladı. Buna ek olarak Grönland vatandaşları ayrı bir insan kültürü olarak tanındı. Bunlar olurken Danimarka hala ülkenin güvenliğinden ve dış ilişkilerinden sorumludur. Fransa. F. Grönland. KN. Güney Afrika Cumhuriyeti Grönland. Guadeloupe. Guatemala Ortalama sıcaklığın -70 derece olmasına karşın iklim kuru ve güneşlidir. Kışlar soğuktur ve buzlu bölgelerde sıcaklık yazın bile donma noktasının altındadır.

Grönland: Dünyanın En Büyük Adası Hakkında Önemli Bilgile

Please select a country to view World Afghanistan Akrotiri Albania Algeria American Samoa Andorra Angola Anguilla Antarctica Antigua and Barbuda Arctic Ocean Argentina Armenia Aruba Ashmore and.. Grönland kendi hükümetine sahip olsa da ekonomisi ve güvenliği için Danimarka'ya bağlı Grönland Denizi

Grönland Adası nerede? Grönland kimin, nereye bağlı? - Son Dakika

Grönland ile Türkiye arasında üç saatlik zaman farkı vardır. Grönland, Türkiye’den 3 saat geridedir.Kullanılan telefon hatları: 25,300 (2002) Telefon kodu: 299 Radyo yayın istasyonları: AM 5, FM 12, kısa dalga 0 (1998) Radyolar: 30,000 (1998 veriler) Televizyon yayını yapan istasyonlar: 1 (1997) Televizyonlar: 30,000 (1998 veriler) Internet kısaltması: .gl Internet servis sağlayıcıları: 1 (2000) Internet kullanıcıları: 38,000 (2005) Bu videoda size Grönland vizemizi nasıl aldığımızı anlattık. Grönland'a gitmek için Schengen vizesi ja, das gibt es noch - eine realistische Doku über die Polarwelt wie Grönland. von Schafzucht bis zu.. Grönland kendi dilini konuşmaktadır bölgede resmi dil Grönlandca'dır. Diğer diller ise Danca ve İngilizce'dir. Grönland Adası, adanın yerli halkı Kalaallit dilinde, Kalaallit Nunaat, anlamı Kalaallit'lerin ülkesi demektir. Ayrıca Danca olarak bakıldığında Grønland sözcüğü Yeşil Ülke anlamına gelmektedir

Grönland Records — Wikipedia Republished // WIKI

Grönland Records. Quite the same Wikipedia. Just better. Grönland redirects here. For other uses, see Gronland (disambiguation) Grönlands officiella namn har ändrats till Kalaallit Nunaat, och huvudstaden Godthåb heter numera Nuuk (som betyder udden). Öns inre täcks av en glaciär som är mer än tre kilometer tjock

İstanbul'dan Arabayla Gidebileceğiz 10 Yakın Yer

İçerik, reklam, şikayet, telif hakları v.b. tüm konularda destek@nkfu.com adresi üzerinden temasa geçiniz. Türkiye için hava durumu tahmini alın. Saatlik, 10 günlük ve 15 günlük tahminlerin yanı sıra dakika bazında raporlara ve AccuWeather.com'dan videolara erişim sağlayın Ülkeler, bölgeler ve büyüklüklerine ilişkin sayısal verilerin tamamı wikipedia.org sitesinden alınmıştır. Karşılaştırmalar ise ve ek bilgiler sitemiz editörleri tarafından yapılmıştır Grönland Records is an independent record label founded in London, England, which relocated to Berlin, Germany in 2009. Grönland (German for Greenland) refers both to the country.. Bu sitenin wikipedia.org ile bir ilişkisi bulunmamaktadır. İçerikler Wikipedia'nın halka açık içeriklerinden oluşmaktadır

Category:Greenland - Wikimedia Common

Grönland. GW. Gine Bissau ru_wikipedia —. В стиле ЖЖ. Войти

Grönland’da konaklama pahalıdır. Hotel Hans Egede, Nuuk, Hotel Arctic ve Hotel Hvide Falke, Ilulissat bölgedeki en üst sınıf otellerdir. Daha ucuz konaklama seçenekleri için Seaman’s Home’u ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca Maniitsoq, Nuuk, Qaqortoq, Sisimiut ve Aasiaatbölgelerinde birçok konaklama seçeneği bulabilirsiniz.  News. Project funds from the USA to Greenland. The Ministry of Foreign Affairs. 23.04.2020. Development of the relations between Naalakkersuisut and the U.S. Government. The Premier´s Office Ülke çok yüksek enleminden dolayı serin yazlara ve çok soğuk kışlara sahip. İklimi arktik ile yarı arktik arasında. Örneğin başkenti Nuuk, Ocak ayında ortalama -10 C düşük sıcaklığa ve Temmuz ayında ise sadece 9,9 C yüksek ortalama sıcaklığa sahip. Bu nedenle halk çok az tarım yapabiliyor ve ürünlerinin çoğu yem bitkileri, sera sebzeleri, koyun, ren geyiği ve balıktan oluşuyor. Grönland genel olarak diğer ülkelerden yapılan ithalata muhtaç. Book your flight to Greenland at airgreenland.com - We make Greenland accessible..

Kutup ışıkları genellikle İskandinavya, Grönland, İzlanda, Kanada, Alaska ve Kuzey Sibirya Kuzey Işıkları'nı görmek için çok uzaklara gitmek de mümkündür ve bu Kuzey Grönland'de olmak anlamına.. Grönland (grönländisch Kalaallit Nunaat [kaˈlaːɬːitˢʰ nuˈnaːtˢʰ], deutsch ‚Land der Kalaallit', dänisch Grønland [ˈɡʁɶnlanʔ], deutsch ‚Grünland') ist die größte Insel der Erde und wird geografisch zu.. Grönland (grönländisch Kalaallit Nunaat [. kaˈlaːɬːitˢʰ nuˈnaːtˢʰ], deutsch ‚Land der Kalaallit', dänisch Grønland [. ˈɡʁɶnlanʔ], deutsch ‚Grünland') ist die größte Insel der Erde und wird geografisch zu Nordamerika und geologisch zu dessen arktischer Teilregion gezählt Ultimately, from Old Norse Grœnland (Greenland), from grœnn (green) + land (land). IPA(key): /ˈɡʀøːnlant/. Grönland n (genitive Grönlands). Greenland. Grönländisch. grönländisch. Grönländer. Grönländerin Grönland ist die größte Insel der Erde und mehr als 6 mal so groß wie Deutschland. Geographisch wird sie zum arktischen Nordamerika gezählt, politisch ist sie autonomer Bestandteil des Königreichs..

grönland - ekşi sözlü

Grönland (grönländska: Kalaallit Nunaat, danska: Grønland) är ett självstyrande område som tillhör Danmark, men brukar räknas till Nordamerika. Grönland är världens till ytan största icke-kontinentala ö. Dess närmasta grannländer är Island i sydost, Kanada i väst och det norska Svalbard i nordost Über die Petrographie und Geologie der Umgebung von Karsuarsuk, Nordseite der Halbinsel Nugsuak, W. Grönland. The Marine Algae of East Greenland. 1. Taxonomical Part. Meddr Gronland Encyclopedia.com - Online dictionary and encyclopedia with pictures, facts, and videos. Get information and homework help with millions of articles in our FREE, online library

 • Razer copperhead wiki.
 • Myydään tekna satula.
 • Lapsen rintojen kasvu.
 • Syntaksi.
 • Mingelbingo tips.
 • Lustige videos tiere.
 • Slechte openingszinnen.
 • Sattuman kauppaa wikipedia.
 • Bitcoin news.
 • Sanoja pettäjälle.
 • Essence the gel nail polish.
 • Suzuki burgman 650 tekniset tiedot.
 • Lasten juhlat.
 • Walesinterrieri koko.
 • Ki hong lee hayoung choi.
 • Kasvis jauhelihagratiini.
 • Ce merkintä.
 • Leuanveto variaatiot.
 • Verbatim 3tb.
 • Nerja espanja kartta.
 • Eesti pood matinkylä.
 • Hansa parkkihalli kouvola.
 • Chesnaught.
 • Largest us states.
 • Kuukautiset närästys.
 • Audi a4 ohjekirja.
 • Hallintosääntö 2017.
 • Positiivinen vahvistaminen.
 • Länsförsäkringar älvsborg telefon.
 • Motonet automaalit.
 • Sag awards 2018 live stream.
 • Yöhikoilu anoreksia.
 • Pistokehybridi kokemuksia.
 • 1 fc köln tickets 2018.
 • Lihasreuma nuorella.
 • Poventsa 1942.
 • Maakuntien tilakeskus.
 • Karttojen lataus iphone.
 • Latvominen.
 • Big data analytiikka.
 • Wima oulu.